Milani Triumfon Kunder Valencias

Milani triumfon midis Mestalla-s kunder Valencia-s me rezultat 2-1.

Ndeshja filloi me ne sulm, Robinho-n Boatengu-n dhe Petagna-n, dhe filloi me nje minut-heshtjeje ne shenje te respektit per Santiago di Compostela. Ndeshja filloi me nje donim te lehte te
Spanjolleve, por Milani u rimekemb shume shpejte, pas nje huqjeje te penalltis, Milani shenoi menjehere me ane te Robinho-s ne minuten e 22, i cili 3 minuta me vone u lendua dhe doli jashte ne vend te tij hyri Emanuelson.

Pastaj ne minuten e 37 erdhi goli i dyte, nje super-gol nga De Jong, coi Milani-n ne avantazh te dy-fisht, Valencia 0-2 Milan, keshtu perfundoi pjesa e pare, Valencia ishte nganjehere shume prane golit (krejtesisht nga gabimet e mbrojtjes se Milani-t), por Abbiati ishte ne vend.

Ne pjesen e pare me pak ne forme dukeshin Boateng dhe Nocerino. Ne pjesen e dyte hyn Gabriel dhe Muntari ne vend te Abbiatit dhe Poli-t (i cili ishte i mire ne pjesen e pare). Valencia e nisi kete pjese shume me mire se Milani, me shume goditje nga kendi, por assesi nuk hynte goli per ta per shkak te mbrojtjes Rossonere.

Goli erdhi ne minuten e 53 nga Daniel Parejo, pastaj Valencia luajti edhe me mire, vlen te permendet nje pritje perfekte e portierit te ri te Milani-t Gabriel, gjate kesa pjese u bene disa ndryshime, doli Boateng hyri El Shaa, doli Petagna hyri Niang. Ishin 5 minuta loj shtese, Valencia prape u afrua shuem prane golit, por kesaj here Milani-n e shpetoi Zaccardo, sic e shpetoi me pare edhe Antonini.

Ne kete pjese me ne forme u duke Kevin Constant Ndeshja perfundoi me rezultat 2-1 per Milani-n, ku kjo fitore mund ta ngrjse shume Milani-n ne aspektin moral, tani te dy skuadrat do te shkojne ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku atje po i presin skuadra te medha Europiane, si: Real Madrid, Juventus, Inter Milan, Everton, La Galaxy.